Papier niepowlekany – bohater dnia codziennego
Wybierając w sklepie ryzę papieru do drukarki, trzymając w dłoni zeszyt szkolny swojego dziecka czy sięgając po książkę w bibliotece, masz do czynienia właśnie z papierem niepowlekanym. Na jego arkusze nie nanosi się dodatkowej warstwy, dzięki czemu zachowują one swoją szorstką i matową powierzchnię. Doskonale chłoną też tusz – są z powodzeniem wykorzystywane zarówno do druku kolorowego, jak i czarno-białego nie tylko w profesjonalnych drukarniach, ale też w domach, szkołach czy biurach. Świetnie sprawdzają się też do robienia notatek.
Papiery niepowlekane występują w wielu różnych gramaturach, od których zależy ich grubość, wytrzymałość, ciężar, a także wizualny efekt gotowego wydruku. Do druku książek, dokumentów czy notesów najczęściej używa się papieru offsetowego o gramaturze ok. 80 g/m2. Grubsze, bardziej wytrzymałe arkusze stosuje się np. w przypadku wizytówek czy kart lojalnościowych.
- Brak powłoki dodatkowej.
- Dobrze chłoną farbę drukarską i tusz długopisu.
- Powierzchnia lekko chropowata i matowa.
- Szybciej chłoną wodę, więc są bardziej narażone na działanie wilgoci.
- Nadają się do recyklingu.
Papier powlekany – gładka droga do idealnej grafiki
Powłoka, którą pokryty jest papier, wpływa nie tylko na jego estetykę, ale również funkcjonalność. Mieszanka mineralnego pigmentu i akrylu zmniejsza chłonność papieru, co zwiększa jego trwałość, ale jednocześnie znacznie utrudnia np. nanoszenie na niego notatek. Powłoka z pigmentu mineralnego i kleju zapewnia też gładkość i eleganckie wykończenie (matowe lub błyszczące).
Wysokiej jakości papiery powlekane doskonale sprawdzają się tam, gdzie grafika gra główną rolę. Na idealnie gładką powierzchnię materiału można bez trudu nanieść żywe i soczyste kolory bez utraty ich intensywności. Właśnie dzięki temu ten rodzaj papieru często spotkasz, m.in. przeglądając fotoksiążkę, kartkując magazyn lifestylowy czy sięgając po ulotkę restauracji.
Wykorzystaj papier powlekany do stworzenia własnego katalogu produktowego.
- Powłoka – mieszanka pigmentu mineralnego i kleju.
- Idealna gładkość.
- Zmniejszona nasiąkliwość.
- Eleganckie wykończenie.
- Nie podlega recyklingowi.
Papier ozdobny – prawdziwy mistrz pierwszego wrażenia
Zaproszenia, certyfikaty, materiały firmowe – czasem chciałoby się dodać do nich „coś ekstra”. To coś możesz z łatwością uzyskać przy pomocy papierów ozdobnych. Dzięki imponującej różnorodności kolorów, faktur, wykończeń umożliwiają one perfekcyjne dopasowane projektu do okazji, identyfikacji wizualnej marki czy po prostu Twojego indywidualnego gustu. Dzięki nim uzyskuje się efekty nieosiągalne w przypadku standardowego papieru drukarskiego.
Papiery ozdobne są niezwykle zróżnicowane. Różnią się między sobą nie tylko kolorem i wykończeniem, ale także gramaturą i fakturą. Wśród nich znajdziesz zarówno eleganckie (np. o metalicznym lub perłowym wykończeniu), jak i bardziej surowe propozycje (np. grube, brązowe papiery ekologiczne).
- Ogromna różnorodność kolorów, faktur i wykończeń.
- Oryginalny efekt wizualny.
- Zdatność do recyklingu – różna w zależności od typu papieru.
Papier ekologiczny – stale krąży w obiegu
Z recyklingu i do recyklingu – papiery ekologiczne nie wychodzą ani z mody, ani z obiegu. Wbrew powszechnej opinii nie są to szare, cienkie i rozpadające się rękach materiały, a wysokiej jakości (wyczuwalnej w dotyku) papiery, które możesz z powodzeniem wykorzystać także do promocji marki premium czy organizacji przyjęcia okolicznościowego, mając pewność, że będą prezentowały się doskonale.
Papiery ekologiczne są wykonywane z włókien pochodzących z recyklingu. Produkuje się je w sposób, który gwarantuje możliwość ich ponownego wykorzystania. Są świetnym przykładem tego, że ekologia w druku jest możliwa. Ze względu na ich zróżnicowanie pod względem wykończenia, gramatury i koloru (brąz, beż, czysta biel) mają mnóstwo zastosowań. Finalny charakter wydruku w dużej mierze zależy od innych składowych projektu, np. fontu, grafiki czy kształtu produktu.
- Różnorodność odcieni, gramatury i faktur.
- Z materiałów pochodzących z makulatury.
- Podlegają recyklingowi.
Papiery specjalne – trafione rozwiązania dla szczególnych potrzeb
Są sytuacje, w których zwykłe materiały drukarskie po prostu nie wystarczają. Specjalne rodzaje papieru to cała grupa rozwiązań stworzonych właśnie po to, by tę lukę zapełnić. Wśród nich znajdują się m.in. papiery samokopiujące (niezastąpione przy pracy w biurze) oraz samoprzylepne (wykorzystywane np. do druku etykiet produktowych i cenówek). Ich parametry i właściwości są bardzo charakterystyczne, a zastosowanie wąskie i mocno sprecyzowane. Ze względu na połączenie różnego typu materiałów podczas ich produkcji najczęściej nie nadają się do recyklingu.
Sprawdź możliwości papieru samoprzylepnego, projektując własne naklejki!
- Wąskie, sprecyzowane zastosowanie.
- Różnorodność typów papierów.
- Najczęściej nie podlegają recyklingowi.
Rodzaje papieru do druku – niekończąca się opowieść
Papier drzewny i bezdrzewny, naturalny i barwiony, gładki i fakturowany, w roli lub arkuszu… Historię o właściwościach i zastosowaniu różnego typu materiałów drukarskich można snuć bez końca, dlatego już teraz zapraszamy Cię na kolejne rozdziały, w których bardziej szczegółowo przyjrzymy się temu, co słychać między arkuszami! Co oznacza gramatura papieru? Jak wybrać format papieru? Czym różni się papier kredowy od satynowego? Odpowiedzi na te i inne pytania już niedługo znajdziesz na naszym blogu!